Andreo, ve Spořce sis zkusila už několik pozic. Jakou zastáváš aktuálně a co obnáší?
Působím jako HR specialistka v týmu People & Culture, kde se zaměřuji na procesy, vzdělávání a odměňování. S týmem se věnujeme různým oblastem, od talent managementu přes succession planning až po performance management. U posledního ze zmíněných se teď zabýváme novým nastavením jeho procesu a snažíme se o přechod jednotlivých části do výkonnějšího technického prostředí. Analyzujeme zadávání a vyhodnocování cílů v celé bance a hledáme podobu ideálního řešení.
Performance management
Řízení výkonnosti je kontinuální a systematický přístup, který slaďuje výkonnost organizace a zaměstnanců. Řídí jejich úsilí a rozvoj směrem k dosažení obchodních cílů a požadované firemní kultury.
Succession planning
Plánování nástupnictví je proces a strategie pro plánování náhrady nebo předávání vedoucích rolí. Používá se k identifikaci a rozvoji nových, potenciálních lídrů, kteří se mohou posunout do vedoucích rolí, když se uvolní.
Talent Management
Jedná se o strategické aktivity, které napomáhají k identifikaci, získávání, rozvoji a udržení klíčových a talentovaných zaměstnanců v organizaci.
Kolik vás v týmu dohromady je, a podnikáte něco i mimo běžnou pracovní agendu?
Náš squad tvoří šest lidí, pokud počítám i šéfovou Renču. Jsme tam všichni „procesáři“ a „vzdělávači“. Pak máme ještě analytika, který nám pomáhá s řešením různých IT zadání. Nedávno jsme se společně zúčastnili projektu Spořka Českem – dobrovolnické akce, během které člověk pomáhá svému okolí a přitom může zažít hodně legrace. Tentokrát jsme vyráželi z Davle a uklízeli černou skládku. Člověk se trochu zapotí, ale za dobrý pocit to stojí.
Jak dlouho ve Spořce pracuješ, a jak ses k práci v ní dostala?
Jsem tu osmým rokem a moc spokojená 😊. Předtím jsem pracovala v různých IT startupech, ale lákalo mě vyzkoušet si korporát. Pozorovala jsem, že Spořka kope za technologický pokrok, což u mě vyvolalo první sympatie. Zároveň se mi líbila i vypsaná juniorní pozice Business Partnera pro regiony. V rámci té jsem měla na starosti severozápadní Čechy a jezdila po pobočkové síti. Namátkou třeba do Berouna, Liberce a Chomutova, ale i po bližším okolí Prahy. Takhle jsem cestovala asi čtyři roky, než jsem šla na mateřskou dovolenou.
Po jaké době ses rozhodla z mateřské vrátit?
Byla jsem doma asi půl roku. Nechtělo se mi úplně vyskočit z procesu, takže jsem u sebe měla pracovní notebook a mobil. Bylo moc milé, že mi chodily newslettery se spořkovými novinkami. Když jsem chtěla, připojovala jsem se na týmové ceremonie, a cítila se stále součástí.
V průběhu mé mateřské nastoupil nový šéf a já mu poslala přivítací e-mail, že jsem v případě potřeby k dispozici. Samozřejmě s miminkem jsem už nechtěla tolik cestovat, a tak mi umožnil poloviční úvazek Business Partnera Juniora na centrále. Vypomáhala jsem svým seniorně starším kolegům a mohla pracovat z domova. To mi dovolilo krásně skloubit práci se starostí o malého syna.
„Když jsem chtěla, připojovala jsem se na týmové ceremonie, a cítila se stále součástí.“
Squad
Základní agilní tým, pracující na společném výsledku/výstupu – obvykle produktu, nebo jeho dílčí části. Squady fungují relativně autonomně, přičemž se všichni spolupodílí na rozhodování, vývoji a hledání vždy toho nejlepšího řešení pro zákazníka.
Týmové ceremonie
Pojmem se označují všechny druhy společných týmových schůzek.
Těšila ses na návrat do kanceláře nebo jsi chtěla doma zůstat co nejdéle?
Jednoznačně těšila, online už mi nestačil. Přála jsem si vídat se s kolegy a zároveň zvýšit úvazek. Na téhle pozici to nebylo možné, ale zrovna hledali parťáka do náboru, a tak jsem se stala IT recruiterkou. To mi bylo šité jak na míru! 😊 Strávila jsem tak nějakou dobu, než přestal být nábor intenzivní. Posunula jsem se do současné pozice, kde si stále držím 80 % úvazek. Volná odpoledne po práci pro mě znamenají primárně rodinný čas.
„Posunula jsem se do současné pozice, kde si stále držím 80 % úvazek. Volná odpoledne po práci pro mě znamenají primárně rodinný čas.“
Hledáme další nové talenty!
Co bys poradila maminkám, které se chtějí vrátit do práce?
Nejprve se ujistit, že je dítě ve školce spokojené a až když vše funguje, plánovat návrat do práce. U mě se synem probíhaly „nástupy“ zároveň – znělo to jako dobrý plán. Ten ale selhal, když se tam synovi z počátku nelíbilo. Já měla naštěstí skvělého šéfa, který mi v tu chvíli umožnil fungovat flexibilně. Řídila jsem si svůj čas stoprocentně sama podle povinností a okolností. Za to mu zpětně moc děkuju.
„Já měla naštěstí skvělého šéfa, který mi v tu chvíli umožnil fungovat flexibilně.
Za to mu zpětně moc děkuju.“
A co manažerům? Jakou radu bys dala jim?
Nebát se dát maminkám svobodu pracovat flexibilně. Maminky na zkrácený úvazek často pracují velmi efektivně a využívají svůj čas naplno. Může se stát, že odvedou podobně práce jako někdo s plným úvazkem, kdo nechvátá. Důležité je vydržet, i když začátky mohou být složité, a podpořit je. Věřte, že se to vrátí v jejich úsilí.
Prozradíš nám, co tě na Spořce nejvíc baví?
Vyhovuje mi, že vše funguje, jak má. Ani mi nepřijde, že jsme v korporátním prostředí. Práce je různorodá – mimo standardní náplň práce ještě školím nováčky Vítejte v ČS a jsem aktivním dobrovolníkem pro Abecedu peněz. Poznala jsem tu už velkou spoustu kolegů a bezva lidí. Týmové ceremonie nejsou jen pracovní, bavíme se přátelsky, což je pro mě důležité. Už se mi podařilo napáchat i pár chyb a zjistila jsem, že hlavu mi nikdo neutrhne. Vše se dá napravit a nebojím se přiznat, když se něco nepovede.
Máš na závěr nějaký tip, jak si udržet čistou hlavu?
Dělat, co vás baví, nastavit si hranice a nenechat se zahltit povinnostmi. Každý den cvičím jógu nebo běhám s pejskem, bez pohybu bych neuměla fungovat. Díky mindfulness a wellbeingu se cítím dobře.