Hana Kříženecká: Když je zpětná vazba nástrojem růstu 

Saša: Často si ani neuvědomujeme, že naše aplikace používají tisíce lidí 

26. 02. 2025

7 minut

Regionální ředitelka Hana Kříženecká nikdy nelámala kariéru přes koleno – příležitosti přicházely postupně a vždy si dala čas vytěžit z každé role maximum. Ve svém týmu podporuje otevřenou zpětnou vazbu a učí kolegy, aby se nebáli pojmenovat věci napřímo. Na rétorickém tréninku si vyzkoušeli metodu „zloděj a jeptiška“, která pomáhá lidem rozvíjet komunikaci a zbavit se návyků, které jí škodí.

Hani, ve Spořce působíš jako regionální ředitelka. Jak bys popsala svou práci?

Mou prioritou je péče o klienty – hledám cesty, jak zajistit jejich spokojenost nabídkou smysluplných řešení. Stejnou důležitost přikládám i podpoře zaměstnanců, protože bez nich by to nešlo. Jsem zodpovědná za přibližně 670 lidí a jejich práci, ale naštěstí na to nejsem sama – obklopuji se skvělými kolegy, kteří jsou pro své týmy oporou a výbornými leadery. Dále k mé roli patří plnění obchodních výsledků a zajištění celkové spokojenosti banky.

Kdo tvoří tvůj nejbližší tým a jak vlastně fungujete?

Můj nejbližší tým tvoří deset lidí – Retail Area Leadi, kteří mají na starosti pět oblastí v Praze, manažeři specialistů pro investice, pojištění a hypotéky, manažer strategie zaměřený nejen na strategii, ale i efektivitu postupů a procesů, a manažerka provozu, která dohlíží na pobočky a pracovní prostředí. Společně zajišťujeme, aby vše fungovalo hladce a mělo správný směr.

Scházíme se přibližně jednou za čtrnáct dní. Komunikujeme spolu hlavně naživo, navštěvujeme se a často si voláme. E-maily posílám jen tehdy, když je to opravdu nutné. Zároveň oceňuji, že kolegové nejsou závislí jen na společných schůzkách, ale setkávají se i mezi sebou, sdílejí zkušenosti a vzájemně se podporují. Otevřeně mluvíme nejen o úspěších, ale i o přešlapech. Chceme se z nich poučit – zároveň je důležité umět je nechat za sebou a jít dál.

Jak si vybíráš kolegy do svého týmu? 

Hledám nejen odborníky, ale především kolegy s lidským přístupem, chutí se rozvíjet a schopností vést tým tak, aby v něm panovala podpora a motivace. Věřím v sílu rozmanitosti, proto do týmu vybírám jak mladší kolegy plné energie a ochoty učit se, tak zkušenější, kteří své znalosti rádi předávají dál. Důležité je vzájemné naslouchání a respekt, protože jen díky těmto hodnotám může naše spolupráce fungovat. 😊

Hledáme další nové talenty!

Jak se snažíš svůj tým rozvíjet? Co podle tebe funguje nejlépe?

Povzbuzuji je, aby vyjížděli i mimo Prahu, setkávali se s lidmi z jiných regionů a získávali širší pohled na věc. Také kontakt s lidmi mimo Spořku jim pomáhá najít nové způsoby řešení a přinášet do týmu čerstvé nápady. Práce je někdy hodně a na rozvojové aktivity nezbývá tolik času, proto považuji za důležité aktivně je podporovat, aby nezůstávali jen na jednom místě, ale hledali inspiraci i jinde.

Cennou inspirací jsou i vzájemné tipy na zajímavé podcasty nebo také hosté, kteří vystupují na našich větších setkáních. Osvědčilo se mi, že nejvíce podnětů často přinášejí lidé z jiných oborů, nejen z toho našeho.

Čeho si na Spořce nejvíc vážíš?

Vnímám ji jako místo plné příležitostí, kde si každý může najít cestu, která mu dává smysl a baví ho. V Praze často vnímám, že pozice bankéře je pro mnohé odrazovým můstkem – přicházejí k nám vzdělaní a cílevědomí lidé, kteří chtějí ve své kariéře něco dokázat. A tady k tomu mají ideální podmínky. Mohou se zapojit do široké škály rozvojových programů a postupně si budovat kariéru podle svých představ. 

Jak zvládáš různé nekomfortní situace a konflikty? 

Naučila jsem se nedělat unáhlená rozhodnutí. Když člověk reaguje v afektu, snadno řekne něco, čeho může později litovat. Proto si na řešení konfliktů nechávám čas a snažím se co nejvíce porozumět pohledu druhé strany.

Obecně si myslím, že konflikty nepatří pod koberec – je potřeba je řešit otevřeně. Svůj tým vedu k tomu, aby se nebál dávat zpětnou vazbu, říkal věci nahlas a uměl je jasně pojmenovat. Když se něco nevyjasní včas, může to do budoucna způsobit ještě větší problém.

„Naučila jsem se nedělat unáhlená rozhodnutí.“

Jak jste strávili poslední teambuilding?

Loni jsme byli v útulném komplexu Dvůr Pecínov, kde jsme měli dostatek prostoru a soukromí pouze pro sebe. Rádi se bavíme sportovními aktivitami, kterými se odreagujeme.

Jakou roli hraje sport ve tvém volném čase?

Určitě velkou. 😊 Jsem zastánkyní aktivního života a věřím, že být fit je znakem energie, kterou by měl silný leader vyzařovat. Zdraví a pohoda se odrážejí i v pracovním životě – když se člověk cítí dobře, dokáže lépe zvládat výzvy. Ve volném čase lyžuju, jezdím na kole nebo běhám, a tak mě těší, že v týmu máme mnoho kolegů, kteří to vidí podobně.

„Být fit je znakem energie, kterou by měl silný leader vyzařovat.“

Nedávno jste vyzkoušeli netradiční formu zpětné vazby s názvem „Zloděj a jeptiška“. O co přesně jde a doporučila bys ji i ostatním týmům?

Poprvé jsme si ji vyzkoušeli s týmem v rámci rétorického tréninku a jednoznačně ji doporučuji! 😄 Praktickou a hravou formou jsme se učili dávat si zpětnou vazbu a lépe vnímat svou vlastní komunikaci. „Jeptiška“ nám ukazuje, v čem jsme silní – co si máme ponechat, na čem stavět. Naopak „zloděj“ nám říká: „Tohle ti beru, toho se zbav,“ tedy pomáhá odhalit návyky, které naší komunikaci spíše škodí.

Byl v tvojí kariéře moment, který tě výrazně ovlivnil?

Žádný z mých kariérních posunů nebyl předem naplánovaný – vždy přirozeně přišla příležitost, která mě posunula dál. O to víc si vážím toho, když si mě někdo všiml, oslovil mě a podpořil v dalším kroku.

Co podle tebe tedy sehrálo roli v tvém posunu?

Asi trpělivost. Na každé pozici jsem zůstala dostatečně dlouho, abych si z ní odnesla maximum, vyzkoušela si co nejvíce a získala jistotu ve svých schopnostech. Když jste ve své roli opravdu dobří, lidé si vás všimnou. To se nedá přehlédnout. A o to příjemnější je, když vás někdo chce posunout dál, protože ve vás vidí potenciál – a ne proto, že se o to musíte sami složitě zasazovat.

„Na každé pozici jsem zůstala dostatečně dlouho, abych si z ní odnesla maximum.“

Jaká byla tvoje první práce na plný úvazek po škole? Bavila tě?

Na plný úvazek to byla Spořka. Bavila a stále baví! 😊

Jak vnímáš zájem o home-office mezi bankéři?

Hodně uchazečů se dnes ptá na flexibilitu a možnost práce z domova. Je to přirozené – lidé chtějí skloubit práci s osobním životem. Já jsem pro, pokud je zajištěná stejná kvalita práce jako z kanceláře a úroveň poskytovaného servisu zůstane zachována.

Může být online poradenství stejně efektivní jako osobní schůzka?

Ano, věřím, že může. Sama se svým bankéřem využívám online schůzky a když si člověk ověří, že to funguje, není důvod to dělat jinak. Samozřejmě některé situace si vyžadují osobní setkání, hlavně tam, kde je důležité posílit důvěru nebo řešit komplexnější záležitosti.

Jak vnímáš změnu směrem k digitalizaci v bankovnictví?

Našim klientům ukazujeme, že mnoho věcí lze pohodlně vyřídit online, což jim šetří čas a zjednodušuje život. Zároveň ale nemůžeme očekávat, že změna v myšlení proběhne okamžitě. Potřebuje to čas a přirozený proces adaptace.

Co je podle tebe klíčové pro to, aby home-office u bankéřů fungoval?

Je potřeba jasně nastavit pravidla v týmu a dát lidem důvěru. Zároveň jde hodně o vlastní zodpovědnost každého jednotlivce. Pokud jsou kolegové samostatní a efektivní, může být home-office skvělým nástrojem, který přinese výhody jak zaměstnancům, tak klientům.

Mrkněte také na další příběhy zaměstnanců Spořky