Iveta Svobodová: Data nám pomáhají se správně rozhodovat

Iveta Svobodová: Data nám pomáhají se správně rozhodovat

30. března 2021

6 minut

Iveta propadla datům krátce po nástupu do Spořky. Dnes má na starosti Data Area a šíří své nadšení pro využití dat mezi kolegy. Vede Datovou akademii, komunikuje datové novinky napříč bankou a pracuje na tom, aby Spořka byla „data-driven“. Co pro to konkrétně dělá a co ji žene kupředu?

Iveto, ve Spořce pracuješ více než 15 let. Co se ti za tu dobu nejvíc povedlo, jaký úspěch by sis vystavila za rámečkem na pracovním stole?

Nejsem moc na vystavování rámečků. Pracovní stůl jsem v podstatě nikdy moc nevyužívala. Vždycky jsem byla  spíše v pohybu, po schůzkách a u kolegů, se kterými spolupracuji. Stačí mi notebook a dobrá parta lidí, které baví věci posouvat. Užívám si každou etapu. Měla jsem štěstí, že jsem změny nemusela aktivně vyhledávat, našly si mě samy. V tak velké bance se pořád něco děje a já mám ráda výzvy. Jedna z těch největších přišla s projektem na skupinové úrovni v oblasti dat a regulace.  A od té doby jsou data moje srdcová záležitost. Navíc jsem měla příležitost si vybrat lidi pro nejužší tým a to byla opravdu jízda. Pokud  bych si tedy opravdu něco měla dát za rámeček, pak naši společnou fotku z tohoto období.

Které ze všech těch období vnímáš jako nejnáročnější?

Velmi náročný byl návrat z mateřské dovolené do úplně nové pozice v IT, a to už po 10 měsících. Při mé povaze dělat vše na 200 % a v kombinaci s polovičním úvazkem, to byl boj. Nový šéf, kolegové a velmi úzká spolupráce s Erste a k tomu doma malé dítě. Ale Spořka mi vyšla maximálně vstříc a vytvořila podmínky, aby vše šlo zvládnout. V té době navíc  “home office” nikdo moc neznal, spíš se to bralo jako ulejvárna (smích).

Nyní působíš jako „Data Area Lead“ – co, koho konkrétně vedeš a kam?

Area lead má na starosti rozvoj datového řemesla. Chceme mít co nejlepší datové experty, pomáhat jim s profesním rozvojem a společně přinášet nové trendy. Naším cílem je naučit lidi v bance pracovat s daty, umět je správně číst, aby byli schopni se na jejich základě rozhodovat a najít v nich nové příležitosti. Také máme k dispozici spoustu nových technologií a chceme ostatní naučit, jak je využít na maximum.

"Naše aktivity se opírají o strategii stát se bankou řízenou daty."

Právě to si klade za cíl vaše Data Academy. Jak bys tento projekt představila, kdyby to byla specialita na jídelním lístku?

Datová akademie je jeden velký a bohatý švédský stůl plný vybraných  specialit, které velmi často obměňujeme. Vaříme na objednávku. Vše připravujeme na základě potřeb lidí. Naše aktivity se opírají o strategii stát se bankou řízenou daty. Věříme totiž, že pochopení a správná interpretace dat nám umožní dělat rychlá a správná rozhodnutí. Naším cílem je tuto myšlenku šířit dále, a proto v rámci Datové akademie pořádáme školení a workshopy. Navíc také připravujeme hackathony, vydáváme newsletter a hlavně budujeme datovou komunitu. Je to aktivita, která ovlivňuje celou banku a pomáhá rozvíjet se v datech každému, kdo o to má zájem. Datová akademie funguje od ledna 2020 a za tu dobu jsme připravili už 150 workshopů, měli jsme přes 1500 účastí a 600 jedinečných účastníků. Na škále od 1 do 10 jsme hodnocení 8,7. Roste Datová komunita i počet lidí, kteří se o naše aktivity zajímají. Takže myslím, že jim ty naše nabízené speciality skutečně chutnají!

A co jim “chutná” nejvíc, co si účastníci nejvíc pochvalují?

Velmi si pochvalují workshopy Datastorytelling a vizualizační nástroj Tableau. Skvělou zpětnou vazbu mají workshopy postavené na datech, která účastníci Akademie využívají běžně při své práci. Řada týmů si pochvaluje, že se jim zrychlila a usnadnila práce. Od lidí z byznysu slýchám, že díky Akademii i úzké spolupráci s datovými experty rozumí svým datům, umí s nimi lépe pracovat a aktivně je využívat při rozhodování. Banka se zkrátka stává “data driven”!

O svém týmu často mluvíš jako o malé firmě ve firmě – přiblížíš nám svou úvahu?

Připravit pěkné menu není jen o napsání jídelního lístku. Papír snese vše. Ale my chceme, aby si lidé odnesli opravdový zážitek. Za tím stojí spousta práce, kterou v týmu odvádíme od A do Z. Zjišťujeme potřeby kolegů v bance, domlouváme lektory, designujeme kurzy a propagujeme mezi zájemce. Nedílnou součástí toho je i každodenní spolupráce datových expertů s kolegy z businessu. 

Na co se teď nejvíc s týmem těšíte?

Nejvíc se těšíme na to, až si budeme moct spolu zajít někam na kafe, při neformálních setkáních vznikají ty nejúžasnější nápady, to je přece jasné! Ale já osobně se těším na každý nový den, mám radost z každého nového datového fanouška. Motivuje mě, když vidím, jak lidé, kteří nám prošli “pod rukama”, začali s daty pracovat, dokáží vymyslet nové ukazatele nebo dashboardy. A když si je pak vytvoří sami, to je teprve skvělý pocit. To mě pak skutečně žene dopředu.

Když srovnáš Ivetu, která tu začínala před téměř 15 lety, s tou, která tu sedí dnes – kde vidíš největší rozdíl a v čem jsi naopak stále stejná?

Pořád mě to strašně baví. Frázi “to nejde” stále nemám ve svém  slovníku. Nepřestala jsem věřit v sílu týmu a týmovou spolupráci. V lidi, kteří prostě chtějí a jsou naladěni na stejnou vlnu - protože když chceš, to ostatní už přijde samo. Za těch 15 let jsem dobře poznala sama sebe i naši banku. Dnešní Iveta potřebuje mít prostor pro realizaci nápadů, aby mohla dělat práci, která má smysl a přináší  konkrétní výsledky.

Pokračujte dále