Co máš ve Spořce teď na starosti?
Momentálně zastávám novou pozici, která se jmenuje Data Platforms Architect. Hlavní náplň mojí práce souvisí s cloudifikací dat ve Spořce. Adaptujeme nejmodernější technologie, např. Snowflake. Naše doména zastřešuje přípravu datové strategie na několik let dopředu. To obnáší revizi a simplifikaci datového stacku včetně investic do rozvoje a modernizace interních toolů. Spořitelna je ohromný ekosystém a za svou historii si nastřádala velký technologický dluh, který je třeba konsolidovat s cílem snížení nákladů.
O co dalšího se ve Spořce staráš?
Ještě mám na starost něco jako adopci dalších týmů v bance. Tribe Engineeringu vlastní a spravuje mnoho moderních platforem, které poskytujeme kolegům v bance. Pro představu na datové self-service platformě Keboola máme v tuto chvíli okolo 45 týmů v bance, což je přes 200 lidí. Těmto týmům nabízíme support v rozvoji a vzdělávání, pořádáme různé eventy zaměřené na knowleadge sharing apod. Snažíme se na cestu za moderním IT strhnout co nejvíce kolegů z různých útvarů.
Co teď vnímáš jako největší výzvu, před kterou stojíte?
Největší výzvou, nejen pro mě, ale pro celou náší doménu, je přechod datového skladu do cloudu. Naše DWH je velice robustní a komplexní systém, který je tady přes 20 let v onpremis technologii Oracle. My si samozřejmě nemůžeme říct, že dalších 20 let budeme dělat cloudifikaci. Další překážkou je, že na českém trhu s takto rozsáhlým projektem, nemá nikdo reálné zkušenosti. To ve finále umocňuje fakt, že Spořka se stává čím dál více opravdovým technologickým lídrem. Máme skvělé týmy, které vynakládají maximum, aby tahle cesta byla úspěšná.
Jak dlouho si myslíš, že cesta do cloudu potrvá?
Optimální odhad je tak pět let.
Ve Spořce působíš už poměrně dlouho. Jak se za tu dobu proměnila role dat, a jaké jsou teď hlavní cíle datařů?
Za těch pět let se tady okolo dat změnilo hodně. Vybudovala se třeba velká datová akademie, což je vzdělávací systém, který dělá online školení, různé workshopy, eventy, semináře atd. Myslím, že tou akademií prošlo zhruba 1500 lidí ze spořitelny. Odškolily se stovky kurzů. Myslím si, že akademie celé to datové řemeslo zásadně pozvedla. Když jsem do Spořky přicházel, bylo to po první agilní transformaci, kde bylo tématem, že jsme data driven banka, tedy banka řízená daty. V tom si myslím, že jsme ušli ohromný kus cesty. Později se z toho monolitického centrálního útvaru, který tady byl 20 let, povedla datařina rozrolovat i mezi byznysové týmy a dnes jsou datové týmy po celé bance. Spolupracujeme s desítkami týmů a data se prolínají napříč bankou. Nazval bych to daty do každé rodiny 😀.
„Data jsou nám schopna nasvítit správnou cestu.“
Cesta je to nicméně poměrně složitá, tak proč jste se pro ni rozhodli?
Cloudifikace nám umožňuje ještě víc decentralizovat a zjednodušit lidem práci s daty napříč bankou. Nemusíme mít tým super seniorních vývojářů, abychom připravili datový set a businessový reporting během několika dnů. Reagujeme taky na současný pracovní trh, protože se k nám hlásí mladí absolventi, kteří chtějí dělat s nejmodernějšími technologiemi, a tak se musíme připravovat. Cloudifikace se promítá do hlavní strategie banky.
Data Platforms Architect:
Data Platform Architect je zodpovědný za návrh, implementaci a správu datových platforem. Mezi jeho hlavní úkoly patří plánování a realizace datových systémů, integrace datových zdrojů, zajištění spolehlivosti a výkonu těchto systémů. Podle potřeb organizace optimalizuje datové platformy, a aby zajistil efektivní využití dat pro obchodní účely, sleduje nové technologie a spolupracuje s různými odděleními.
Cloudifikace:
Cloudifikace je proces přechodu IT služeb, aplikací a infrastruktury na cloudové prostředí.
Práce ve Spořce máš tedy hodně, co na ní máš nejraději?
Mám rád volnost, kterou mi Spořka dává. Spousta lidí si myslí, že Spořka je pořád ten zkostnatělý dinosaurus, ale my máme velice flexibilní pracovní dobu, a práci si tak můžu řídit, jak potřebuji. Dostává se nám mnoha příležitostí vyzkoušet si trendy technologie a také se rozvíjet při práci s nimi. Co mám skutečně rád a baví mě, je spolupracovat s kolegy, kteří jsou pro mě studnicí informací, inspirace a motivace. Hodně vnímám i styl komunikace Spořitelny směrem ven, kdy se opravdu snažíme budovat love brand. Jsem moc rád, že můžu chodit za společnost na různé konference a mluvit o technologických změnách a o krocích, které ve Spořce děláme, a jak se v nich posouváme. Vždycky se tam přesvědčím o tom, že držíme krok se světovými technologickými firmami, a rozhodně nejsme pozadu. Jsme to my, kdo udává směr na českém bankovním trhu.
S jakými technologiemi například pracujete?
Co se týká datového světa, tak jsou to primárně technologie jako Keebola, Snowflake, Tableau nebo třeba Streamlit. Hlavní je, že cítím velkou podporu od managementu. Mikro management vymizel a hodně se přetavuje v opravdový Leadership. Každý ví, proč co dělá, a může ovlivnit, kam bude banka směřovat, což je podle mě důležité. Spořitelna mi dala za těch 5 let obrovskou podporu k vlastnímu růstu.
Co dalšího ti tvoje cesta Spořkou dala? Měl jsi nějaké fuckupy?
Hrozně rád vzpomínám na to, že když jsem do Spořky nastoupil, začal jsem dělat v týmu na incentivním reportingu, což je odměňovací systém pobočkové sítě s 5 000 bankéři. Řešení nebylo koncepční ani technicky dobré, bylo velmi chybové a tlak z pobočkové sítě na nápravu byl enormní. Zhruba první 3 roky jsme dost pracovali na tom, abychom to mohli změnit. Povedlo se nám získat podporu managementu a získat prostředky pro modernizaci, a tak se začalo řešení přestavovat. Denodenní kontakt s pobočkovou sítí byl sice někdy obtížný, ale naučil mě postavit se těm problémům čelem, neutíkat a snažit se jeto řešit. Tahle zkušenost pro mě byla velice cenná, naučila mě delivery/project management, a to si myslím mě dostalo tam, kde jsem dnes.
Hledáme další nové talenty!
Kde a jak získáváš své datové znalosti?
Ve Spořitelně je velké množství chytrých lidí, kdy i při běžné deno-denní spolupráci s nimi rozvíjíte své znalosti. Udělal jsem si mnoho přátel a parťáků, kteří mi pomohli porozumět celé organizaci, procesům v ní a hlavně datům. Mám tedy slušný přehled přes různé triby. Účastním se různých konferencích, které mi umožňují sledovat trendy v naší datové oblasti a dále se v ní rozvíjet. Nejvíc znalostní jsem ale skutečně nabyl od seniornějších kolegů, a to je za mě super benefit Spořitelny oproti menší firmě, kde je to člověk na mnoho složitých řešení sám. Skvěle tu tedy funguje knowledge sharing.
Co obecně pro tebe data znamenají a proč jsou podle tebe důležité?
Já to vnímám tak, že v datech je pravda. Když se práce s nimi udělá dobře, může to opravdu pomáhat dělat dobrá a rychlá rozhodnutí v businessu. Ale vždycky je potřeba cit manažera, který je tím finálním decision makerem. Myslím si, že data nám pomáhají být rychlejší, dělat kvalitnější rozhodnutí, být nákladově efektivní a být více produktivnější. Data jsou nám schopna nasvítit správnou cestu.