Jeden tým a jeden cíl. Pilot ve Spořce vrcholí

Saša: Často si ani neuvědomujeme, že naše aplikace používají tisíce lidí 

27. 05. 2025

3 minuty

V příštích týdnech skončí v České spořitelně pilotní zkouška nové práce v produktových týmech, takzvaná PDE (Product Design Engineering) tranzice. Tři domény už s vedením zhodnotily kompetence svých členů a teď je čeká rozřazení do nově definovaných kariérních stupňů. Týmy přitom fungují pod vedením produktového tria – product ownera, designera a nově i staff engineera. Ten zastřešuje technickou vizi a v klíčových chvílích tým směruje dál. 

 

„Aby bylo orchestrování týmu univerzálnější,“ shrnuje smysl tranzice Ján Rusnák, business lead domény Digitálního poradenství. Ta nový způsob práce testuje už od března, jak ale Ján říká, potřeba změny vznikla už dřív. „Už loni jsme hledali cesty, jak zefektivnit naše dodávky – a aby to kolegy bavilo. Některým vývojářům vadilo, že tráví moc času ceremoniemi a nejsou blízko produktu a ztrácí produktivitu,“ popisuje. Nejdříve si tak tým definoval finální produkt a pak si ustavil produktové trio, kde staff engineer posouvá tým k excelenci v technické oblasti.

Poslední úkoly

Pilot má vyvrcholit během několika týdnů. „Už víme, co kdo dělá podle nových rolí a jakou má úroveň. Teď si zkalibrujeme, kde se kdo nachází na své kariérní cestě a jak ho dál rozvíjet,“ říká Ján. Vývojáře čeká rozřazení do kariérních stupňů, které Spořka nově zavede. Mindset týmu je podle něj dlouhodobě otevřený: „Vývojář nejen programuje, ale baví se o produktu a testuje s klienty. My jen systémově chceme podpořit to, co už tu v náznacích bylo.“

Přirozený lídr týmu

V doméně Digitálního poradenství fungují dva produktové týmy: jeden se věnuje finančnímu zdraví klientů, druhý jejich odměňování. Ten vede jako staff engineer Petr Michalík, který ve Spořce působí přes dvacet let, od vývoje Servisu 24 až po architekturu řešení propojující produkty s externími službami.

„Staff engineera vnímám jako přirozenou oporu týmu – pomáhá s rozhodnutími, přebírá zodpovědnost a drží tým v krizích. Záleží mu i na růstu týmu podle potřeb produktu,“ říká. Změna podle něj přinesla i větší prolínání rolí: „Vývojář, analytik a tester nezmizí, ale budou se víc doplňovat. Díky tomu může zmizet zbytečné předávání a mohou více využívat společné nástroje.“

Výzva pro všechny

Jaká je zatím odezva? „Nikdo změnu nevnímal jako zásadní, možná díky kultuře a vedení naší domény od Jána a Lenky Červenkové. Nepamatuju si nikoho z technické části, kdo by zároveň nepomáhal s výzkumem nebo nedělal discovery,“ říká Petr. Klíčové je podle něj odbourat obavy, že technik ztratí hodnotu, pokud se nezapojuje do „měkčích“ dovedností. 

„Staff engineer by měl pomoci najít směr – třeba k testování nebo automatizaci. A pokud to někomu nesedne, je fér si přiznat, že to není cesta pro něj. Lidé v pilotních doménách už ale vědí, co změna obnáší, a vnímají ji spíš jako příležitost,“ uzavírá.

Hledáme další nové talenty!

Mrkněte také na další příběhy zaměstnanců Spořky