Teď pracuješ jako ETL developer. Kde ale začala tvá pracovní kariéra?
Úplně mimo IT i bankovní svět – skoro bych řekla, že o moc razantněji jsem už kariéru změnit nemohla. Sice jsem na FF UK studovala cizí jazyky, ale pracovat jsem začala v gastronomii a vydržela jsem tam více než 10 let. A rozhodně si na práci v pohostinství nemůžu stěžovat, měla jsem štěstí na dobré šéfy i kolegy a naučila se toho opravdu hodně.
Je to obor, který vypadá jednoduše. Panuje obecná představa o tom, že takovou práci může dělat každý – to ale není pravda. Gastronomie a IT se sice vůbec nedají srovnávat, ale z určitých úhlů pohledu můžu říct, že teď v IT dělám jednodušší práci. Ale neberte mě tak úplně za slovo.
Developer ETL: Co je náplní jeho práce?
ETL jsou obecně principy, jakými se převádějí a transformují data mezi jednotlivými databázovými systémy. Developer ETL implementuje a konfiguruje změny v integrační platformě. Dokáže analyzovat příčiny chyb a také optimalizuje celý systém tak, aby fungoval, jak má.
Z technologií musí developer ETL znát hlavně programovací (databázové) jazyky SQL a PL/SQL. Musí vědět, jak funguje zpracování a agregování velkého objemu dat v rámci Oracle databází.
Co máš ve Spořce na starosti? Měla jsi někdy potíž s tím, že nejsi rozený vývojář?
Pracuji v oddělení Risk Solutions, což je tribe (název pro oddělení v agilním způsobu práce), který v bance zpracovává úvěrová rizika. Náš RMD tým vyvíjí Risk Master Databázi, která načítá a agreguje data pro další systémy počítající třeba úvěrový scoring klientů (hodnocení bonity klientů).
Na začátku bez zkušeností stojíte před velkou výzvou, ale čím déle do toho koukáte, tím lépe se orientujete a zjistíte, že to není raketová věda.
Před nástupem do Spořky jsem se hodně bála, že přijde moment, kdy mi někdo vyčte, že jsem holka bez technického vzdělání, která nikdy ani nedělala testera a vývoj si představuje jako Hurvínek válku. Byla jsem připravená, že se budu muset obhajovat. Bylo to úplně zbytečné.
Nebylo to tím, že bych byla tak skvělá, ale velký podíl na tom mají skvělí kolegové v týmu. Nikdy mi nikdo ani nenaznačil, že bych v IT neměla co dělat. Na jednu stranu mi to teď přijde samozřejmé, na druhou jsem jim všem vděčná.
Na čem zajímavém jako ETL developer teď pracuješ?
Pozice ETL developera má jednu velkou sociální nevýhodu. Je to fakt mizerné téma pro konverzaci. Lidi, které potkáte na večírku, nezajímají algoritmy ani citace z vašeho kódu.
Tohle předesílám proto, že odpověď zní: Aktuálně pracuji na optimalizaci výkonu naší databáze, konkrétně na nastavení retence a implementaci archivace dat. Je to zajímavé? – pro mě moc, ale souseda, moji mámu, ani jejího psa to nezajímá. Ale já trvám na tom, že je to zajímavé!
„Dobří jste v tom, čemu se naplno věnujete. Začněte, vydržte a věřte si.“
Jak jsi se k IT vůbec dostala?
Moje cesta k IT byla relativně dlouhá a začala vlastně tak trochu náhodou. Měla jsem v práci kolegyni, která studovala ČVUT. Jednou po práci u piva přišla řeč na matematiku. Řešily jsme faktoriál a nějaká pravidla z kombinatoriky a já se moc nechytala, spíš teda vůbec. Z legrace jsem jí řekla, že asi potřebuji doučování z matematiky. Tak mi dala číslo na spolužáka, který se doučováním matematiky živil.
Po těch pár pivech mi to přišlo jako skvělý nápad. Dotyčnému jsem hned napsala a opravdu jsme se na doučování dohodli. I když se pak přiznal, že mi ze začátku moc šancí nedával. Byl jenom zvědavý, proč se servírka chce ve volném čase učit matematiku.
K mému vlastnímu překvapení mi to šlo a taky mě to bavilo. Po čase jsem začala přemýšlet, v jakém oboru bych matematické myšlení mohla prakticky uplatnit.
K programování samotnému jsem se dostala zhruba 3 roky předtím, než jsem nastoupila do Spořitelny. První programovací jazyk, který jsem se naučila, bylo C – není zrovna moc do praxe. Ale přiznám se, že C a hlavně C++ jsou pořád mé nejoblíbenější programovací jazyky, i když je momentálně v práci nepoužívám.
Proč sis vybrala právě vývoj a pozici ETL developera?
Baví mě analyzovat problémy a vymýšlet jejich řešení. Mám ráda celý proces – od solution (řešení) a aplikační analýzy až po samotný vývoj a testování. K dispozici mám dostatek času, abych všechno promyslela. K ruce mám zkušené a ochotné kolegy, se kterými můžu cokoli konzultovat. Je to jako luštit hádanky a rébusy a dostávat za to plat.
Je něco, co jsi od IT vůbec nečekala?
Překvapilo mě, kolik jednotlivých IT systémů a řešení v rámci banky existuje. Jak masivní je ten celek, který dohromady propojují a tvoří.
Jako laik jsem si myslela, že banku tvoří hlavně pobočky a lidé v nich. Z pozice ET developera vidím servery, uzly, decision engine (software) a databáze, které běží nonstop a na plný výkon. Jako když koukáte na hladinu vody a vidíte jen dvě malá očka. Pak si všimnete, že pod hladinou plave žába. Doufám, že to přirovnání nikoho neurazí – já mám žáby ráda.
A nemile mě překvapilo, ale zároveň uklidnilo, že i v tak pečlivě hlídaném bankovním systému, se občas vyskytne nějaká chybka. Někdy věci nejdou úplně podle plánu. Je to tím, že nejenom já, ale dokonce i ostatní vývojáři jsou jenom lidi.
A co tě přivedlo k nám do Spořky?
Moje kamarádka a kolegyně Eva. Nalákala mě na skvělý pracovní tým, ve kterém je moc spokojená. Přiznám se, že bez její podpory bych si nevěřila dost na to, abych se na pozici ETL developera přihlásila sama. Potřebovala jsem někoho, kdo mi slíbí, že mě v nové práci nebudou rovnou házet do vody, ale budu mít naopak podporu celého týmu, než se něco smysluplného naučím. To všechno se mi splnilo.
„Nikdy mi nikdo ani nenaznačil, že bych v IT neměla co dělat.“
Developer ETL nebo jiná IT pozice? Mrkněte na volná místa ve Spořce:
Kdyby chtěl někdo změnit profesi a otočit pracovní život vzhůru nohama stejně jako ty, co bys doporučila?
V první řadě začít. Ne zítra, ne za 4 hodiny, ale hned teď. Pokud doma disponujete internetem, tak už nemáte výmluvu a můžete se začít učit prakticky cokoli. A je fakticky jedno, co to bude. Prostě začněte, vždycky vás to někam dovede.
Měla jsem pocit, že existuje práce, na kterou se já přesně hodím, ale jen nemůžu přijít, co přesně to je. Až později mi došlo, že to funguje přesně naopak. Práce, pro kterou se hodíte, je ta, kterou vás baví dělat. Baví vás dělat činnost, ve které jste dobří. Dobří jste v tom, čemu se naplno věnujete. Začněte, vydržte a věřte si. Většina překážek a problémů, které váš mozek umí vymyslet, nikdy nenastane.
Kde dobíjíš baterky, abys vše zvládala s úsměvem a nadhledem?
Hodně svého volného času věnuji získávání nových znalostí – kromě programování mě baví cizí jazyky. Mám svůj rozvrh volného času, kde mám pevně zapsáno, čemu a jak dlouho se budu věnovat. Nejsem tak cílevědomá, jak se může zdát – jsem velmi líný člověk, kavárenský povaleč a náruživý čtenář. Rozvrh mi dává řád, který potřebuji.
Protože v IT ani doma nemám moc pohybu, přehodnotila jsem svůj životní styl – začala jsem cvičit a sportuji. Sport od dětství nesnáším, ale mám moc ráda zvířata. Proto jsem po letech začala znovu jezdit na koni. Akorát jsem za ta léta vytěsnila, jak fyzicky náročné vlastně jezdectví je. Když se náhodou občas místo na koni ocitnu pod koněm, tak už to není tak super, jako když mi bylo 12, ale pořád to stojí za to!