Lukáš Procházka: Práce je ještě dost a nemyslím, že bude někdy u konce

 

Saša: Často si ani neuvědomujeme, že naše aplikace používají tisíce lidí 

16. 10. 2024

4 minuty

Lukáš Procházka začínal svou kariéru v IT jako softwarový tester v Pardubicích a postupně se vypracoval až na Automatizačního softwarového testera ve Spořce, kde mezi jeho agendu spadá hlavně správa Mobilní farmy. Kromě práce má spoustu netradičních koníčků a dalších časově náročných závazků.

Svou kariéru jsi začínal v Pardubicích. Jakým způsobem ses dostal na současnou pozici ve Spořce?

Se softwarovým testováním jsem měl zkušenosti už z prvního zaměstnání. Pak jsem pracoval v jiné společnosti, kde byla práce poměrně rutinní a člověk se znalostně nikam neposouval, navíc to byla práce na směny a já potřeboval změnu. Při průzkumech nabídek práce jsem pak narazil na pozici Testera ve Spořce v Pardubicích, a na pohovoru jsme si vzájemně sedli. První týdny nebyly úplně snadné – zejména když jsem se měl zorientovat se ve spoustě aplikací, které v bance jsou. Postupně se to ale začalo zlepšovat, a já se dost zlepšil i v testování. Když pak přišla nabídka s tím, kdo by si chtěl zkusit automatizovat, bez rozmyslu jsem zvedl ruku a udělal tak nejlepší kariérní rozhodnutí. Nakonec jsem se dostal do Technického týmu v Praze, kde jsem od počátku navázal velice přátelské vztahy.

‚‚Co funguje dnes, nemusí fungovat zítra.”

V rámci své pozice spravuješ Mobilní farmu. Můžeš nám přiblížit, co všechno to obnáší?

Na úvod bych rád řekl, že naše pozice není jen o mobilní farmě, i když nás to aktuálně skutečně vytěžuje nejvíc. Staráme se také o výkonnostní testování, webové a backendové testování, a to zejména přes RobotFramework. Nicméně k tomu, co přímo správa mobilní farmy obnáší – nejlépe bych to asi vystihl slovem laborování. Jedná se o spojení pozic software testera, hardware testera a systém administrátora. Protože v bance vytváříme vlastní řešení mobilní farmy a nepoužíváme komerční řešení, která by v našich podmínkách neobstála, znamená tato pozice hodně hledání postupů a projevování iniciativy. Často je velká alchymie udržet všechny verze různých nástrojů, operačních systémů nebo síťového nastavení kompatibilní. Asi bych to vystihl větou: ‚‚Co funguje dnes, nemusí fungovat zítra.” Stále se snažím hledat způsoby, jak zvýšit zejména stabilitu celého řešení.

 

Backendové testování:

Zaměřuje se na testování serverové části aplikace, která zahrnuje databáze, servery a aplikační logiku. Testuje se zejména funkčnost API, správnost zpracování dat, integrace mezi systémy a výkon aplikace bez uživatelského rozhraní. Cílem je zajistit, že aplikace správně komunikuje se všemi komponenty a efektivně manipuluje s daty.

E2E testování (end-to-end):

Ověřuje funkčnost celé aplikace od začátku do konce, simulováním reálných uživatelských scénářů. Cílem je zajistit, že všechny komponenty systému spolu správně spolupracují a že aplikace funguje jako celek.

 

Které aplikace využívají mobilní farmu nejčastěji a jakým způsobem jí využíváte v E2E testování?

Mobilní farma má za cíl snižovat náklady na fyzické zařízení pro testery – ti si testy můžou spustit vzdáleně přes naše zařízení, a to v nočních hodinách, opakovaně a bez znalosti procesu. Centrem farmy je Apple Mac Mini, ke kterému je připojený USB hub a do něj jsou připojeny tablety, Android i iOS telefony. Toho využívají například projekty George GO a nově také George Business. Co se týká E2E testů, je to za mě nejkomplexnější projekt, na kterém jsem měl šanci pracovat. Osvojili jsme si díky tomu automatizované mobilní testování do větší hloubky, protože do této doby velký zájem o Apple platformu nebyl a převažovaly Android projekty. Z jednotlivých procesů jsme si pak připravili základní půdu pro nové projekty, což je dle mého názoru super vedlejší efekt a rád bych poděkoval všem, kdo nám s tím pomohli, nebylo jich málo.

Čemu se věnuješ mimo práci ve Spořce?

Je toho spoustu, ale asi nejvtipnější je, že farmařím nejen v práci, ale i doma. Chovám ovečky, slepičky, králíčky, kočičky a pejska. Zemědělství mě už od malička velice bavilo a trávil jsem spoustu hodin v kombajnech. V posledních letech se také věnuji OCR závodům – zejména Gladiator Race. Také běhám půlmaratony a kratší běhy a jednou bych rád zkusil Beskydskou sedmičku případně celý maraton. Sport ovšem stále beru jako hobby, rozhodně nemám fyzičku a ani ambice na sbírání medailí. Také jsem v obecním zastupitelstvu, kde trošku zlobím svými názory ostatní zastupitele.

Jak zvládáš skloubit práci a své další aktivity? Máš na to nějaké tipy?

Toto téma řeší asi každý z nás, zejména když má rodinu, a já mám dvě děti, takže to není vždycky jednoduché. I já jsem si tak musel začít částečně plánovat svůj život v kalendáři, a to jsem proti tomu vždy byl. Naštěstí Spořka nabízí hodně volna, což považuji za jeden z nejlepších benefitů. Zaměstnanec poté může mezi vším balancovat o něco lépe. 😊.

Dvakrát týdně za prací dojíždíš... Jak to zvládáš, a jak ti v tomhle směru Spořka vychází vstříc?

Práci v technickém týmu jsem získal, když přišel covid, a všichni jsme se museli přizpůsobit. Celý segment IT pochopil, že práce z domu není nic nereálného, a že firmy mohou hledat zaměstnance z širšího okolí než pár desítek kilometrů. To byl i můj případ. Cestuji do práce dvakrát v týdnu 150 km za kombinace auta, vlaku, metra a pěšky. Cesta tak vychází zhruba na 5 hodin denně, ale popravdě mně to nikdy moc nevadilo. Navíc cestu vlakem využívám efektivně, často si čtu místo spaní, které volí většina cestujících. Ze stanice metra až do práce pak chodím pěšky, abych splnil Garmin aktivity. Už po ránu mám splněno 10 000 kroků, a to ještě do práce přijdu většinou jako první.

Hledáme další nové talenty!

Jaké máš plány pro další rozvoj mobilní farmy? Vidíš nějaké oblasti, které by se daly ještě zlepšit?

V posledních týdnech čelíme zvýšenému náporu, což pro nás znamenalo nákup nového Mac Mini, a vznikla tak Mobilní farma 2, kde jsme měli možnost vyzkoušet si naše postupy i pro další rozšíření. Také jsme tím získali šanci testovat programové vybavení, aniž bychom to dělali v ostrém provozu na hlavní farmě. Navíc jako první testujeme MDM Intune pro iOS a Android v testech, takže ladíme proces i pro další oddělení. Čeká nás taky rozšiřování portfolia mobilních zařízení, a moje vize je,  že bychom rádi drželi podobné schéma zařízení, které mají nejčastěji klienti George. Určitě bude prostor pro zlepšení dokumentace na Confluence, čeká mě například zdokumentování celého zmiňovaného procesu E2E. Myslím, že práce je ještě dost, a nemyslím si, že bude někdy u konce. Budoucnost je v mobilních zařízeních – nikoliv v klasických počítačích nebo v noteboocích!

Mrkněte také na další příběhy zaměstnanců Spořky