Od Mordoru k automatizaci testů: Marek Dolák o proměnách v IT testingu

 

Saša: Často si ani neuvědomujeme, že naše aplikace používají tisíce lidí 

15. 5. 2024

6 minuty

Přes sedm let se Marek Dolák pohybuje ve světě IT testingu Spořky, od centrálního testingu po agilní přístup a podporu zavádění automatizace testů. Jak se změnil svět IT testování a co to znamená pro budoucnost? Marek ve své roli hledá rovnováhu mezi rozvojem technologií a lidskostí.

Marku, vzpomínáš na své začátky ve Spořce?  

Před sedmi lety jsem ve Spořce začínal v TCOE v útvaru, jehož primárním cílem bylo end-to-end testování. Všichni testeři seděli v jedné místnosti pracovně nazvané Mordor 😊. Během několika měsíců ze mě byl test lead, což znamenalo nové výzvy a zodpovědnost za kvalitu testování core systémů pro naše korporátní klienty. Velkou zkušeností pro mě byl projekt spojený s GDPR. Musel jsem se vypořádat především s testovací analýzou napříč několika desítkami systémů, koordinací testů a sběrem dat. Bylo to náročné, ale zároveň obrovská příležitost k růstu, která mi přinesla novou šanci, a to stát se leaderem týmů testujících stěžejní bankovní backendy, kde jsem se poprvé setkal s rozvojem lidí. 

Když Spořka přešla na agilní řízení a testeři se stali součástí vývojových týmů, přešel jsem do role Area leada za testing. Zároveň jsem si vyzkoušel roli chapter leada, u které jsem zatím zůstal, abych byl blíž lidem a pomáhal s jejich rozvojem. Zkoušíme nové technologie a snažíme se být vždy o krok napřed.

Kromě rozvoje lidí, co máš teď na starosti ve Spořce?

Ve svých týmech se snažím neustále vyhledávat možnosti efektivní automatizace testů a přispět tak ke zrychlení iterace vývoje. S kolegy z týmu COET (centre of expertise – testing) pomáháme těmto týmům s rozjezdem automatizace a poskytujeme jim podporu. To zahrnuje sdílení osvědčených postupů, vzdělávání kolegů a mentoring. Kromě toho je moji snahou do banky přivádět šikovné testery s potenciálem. 

„Automatizace mění pravidla hry.“

Jak přistupuješ k rozvoji kolegů a co považuješ za klíčové?

Každému kolegovi sestavujeme individuální rozvojový plán, protože věříme, že nejde jen o to naučit se pracovat s novými technologiemi, ale i o vytvoření prostředí, kde každý může růst podle svých představ a ambicí. Naším cílem je také podporovat testery, aby nebyli jen úzkými specialisty na testování, ale měli širší povědomí a zasahovali do softwarového inženýrství. Tedy byli schopni analyzovat požadavky, případně se zapojit i do samotného kodování. To vyžaduje neustálé vzdělávání a ochotu učit se nové věci, ať už se jedná o nové technologie, programovací jazyky nebo metodologie. A abychom byli o krok napřed,  pravidelně sledujeme trendy a navštěvujeme konference pro získání inspirace a nových myšlenek.

Jaké přínosy přináší automatizace ve světě IT testování?

Automatizace mění pravidla hry. Umožňuje nám provádět regresní testy efektivněji a zaměřit se na složitější testovací scénáře. Díky automatizaci můžeme tyto testy spouštět pravidelně a zajišťujeme, že i malé změny v kódu nezpůsobí nečekané problémy v existujících funkcionalitách. To nám umožňuje být agilnější a rychlejší ve vývoji, protože nemusíme čekat na výsledky manuálního testování, které by v minulosti trvalo i několik týdnů. 

 

Co tě na současné pozici nejvíce baví a co považuješ za největší výzvu?

Nejvíce mě baví práce s lidmi a možnost mít reálný dopad na jejich profesní růst. Je to ta část mé práce, kde můžu vidět bezprostřední výsledky a zpětnou vazbu. Výzvou je najít správnou rovnováhu mezi technickými a lidskými aspekty práce. Musím být technicky zdatný, aby mi tým věřil, a zároveň dostatečně empatický, abych byl schopen řešit jejich potřeby a pomáhat jim v rozvoji.

Role Chapter Leada zahrnuje individuální přístup k rozvoji kolegů: 

V České spořitelně to znamená především individuální přístup k rozvoji každého člena týmu. Chapter Lead je zodpovědný za: 

  • Strategii rozvoje
  • Implementaci a podporu metod, které podporují osobní růst
  • Aplikaci nových dovedností

Hlavní důraz je kladen na to, co chce kolega umět a kam se chce posouvat. 

Marku, 7 let ve Spořce je poměrně dlouhá doba. Zažil jsi přechod Spořky do agilu, prozradíš nám, jaké vnímáš pozitiva agilu?

Agilní přístup změnil způsob, jakým pracujeme, zcela zásadně. Předtím jsme pracovali v dlouhých vývojových cyklech a často jsme na konci zjistili, že výsledek není přesně to, co bylo potřeba, kvůli chybné komunikaci. S agilem jsme mnohem flexibilnější, rychleji reagujeme na změny a máme těsnější spolupráci s našimi zákazníky. Testerům to dává možnost být součástí vývojového týmu a zaměřit se na kvalitu během celého vývojového cyklu. Agilní přístup také podporuje neustálý rozvoj a poskytuje okamžitou zpětnou vazbu, což celkově zrychluje dodávky.

Na závěr, jakou radu dáváš začínajícím testerům, které školíš?

Buďte zvědaví a nebojte se experimentovat. IT testování nabízí možnosti k učení a růstu. Neomezujte se jen na manuální testování, ale snažte se rozšířit své dovednosti i do dalších oblastí, jako je například automatizace, která je již potřeba vnímat jako základní kompetencí každého testera.

Hledáme další nové talenty!

Mrkněte také na další příběhy zaměstnanců Spořky