Petře, kdy sis poprvé řekl, že právě data budou tvůj obor?
Můj první kontakt s daty byl už na vysoké škole. Zaujal mě předmět Systémová dynamika, kde jsme modelovali ekonomické procesy a budoucí prostředí, například pro banky nebo školy. Najednou byla data všude kolem. To mě inspirovalo k založení mé první firmy, zaměřené na modelování ekonomického budoucího prostředí pro nová oddělení firem. Přestože první start-up se neujal, neztrácel jsem naděje a postupně založil další firmy.
Zakládat start-upy není pro každého. Co tě k tomu vedlo?
Byla to přirozená cesta. Když vás něco baví a vidíte příležitost, prostě to musíte zkusit. Moje cesta připomínala jízdu na horské dráze, plnou vzestupů i pádů, ale každá zkušenost, včetně neúspěchů, mi něco přinesla a čerpám z toho doteď.
„Chyby jsou přirozenou součástí procesu učení a důležitým krokem k inovacím.“
Jak jsi se ze start-upového světa dostal do spořitelny?
Po několika start-upových lekcích přišel čas na změnu. Rozhodl jsem se vrátit zpět být zaměstnancem. Toho rozhodnutí nelituji, protože jsem se v práci setkal se svým budoucím šéfem ze Spořky, Tomášem Metzem. Říkám si, že někdy je to o štěstí, někdy o správném načasování. U mě to bylo asi obojí. Následně jsem za Tomášem nastoupil do spořitelny na pozici Domain Leada Data Platforms.
Co tě na práci ve Spořce nejvíc baví?
Máme tu špičkové technologie, skvělé kolegy a výzvy, které nás nenechají chvíli v klidu. Každý den je trochu dobrodružství a to hlavně, když se pustím do práce s cloudovými platformami jako Snowflake, Databricks nebo Keboola.
Domain Lead Data Platforms: Strategický přístup a pokročilé technologie zajišťují přesnost v řízení dat.
Role Domain Lead Data Platforms představuje spojení mezi datovou architekturou a business potřebami, s hlavním cílem: zajištění bezpečné a efektivní správy datových aktiv. Co to v praxi obnáší? V České spořitelně to znamená především koordinaci týmů složených z datových analytiků, kteří pracují na vývoji a optimalizaci platforem pro správu dat. Domain lead nese odpovědnost za strategii, vývoj, implementaci a správu datových platforem, které mohou zahrnovat velká data, cloudová řešení, databáze a další technologie související s daty.
A na čem momentálně v datovém týmu pracujete?
Hlavním cílem je vytvoření nového datového skladu ve Snowflake. Hrajeme si s nejnovějšími cloudovými platformami. Je to trochu jako puzzle – snažíme se skládat kusy dohromady, aniž bychom při tom ztratili nebo poškodili data. Experimentujeme s různými pilotními projekty, abychom otestovali jejich rychlost a náklady. Přechod k novým technologiím a zajištění, že nedojde ke ztrátě dat, je náš každodenní adrenalin.
„Budoucnost je v otevřenosti a dostupnosti dat. V tom, aby každý mohl data využívat k lepšímu rozhodování a inovacím. S příchodem AI je dostupnost velkého objemu dat o řád důležitější, než byla předtím.“
To zní, jako že každý den čelíš novým výzvám. Podělíš se s námi, o některé, které máš před sebou?
Stojíme před mnoha výzvami, ale přesně to, co mě na této práci baví. Budování nového datového skladu, integrace moderních cloudových řešení, zajištění, že naše data jsou bezpečná a současně dostupná pro rychlé rozhodování. To vše jsou úkoly, které vyžadují nejen technické dovednosti, ale i schopnost vést tým a inspirovat lidi k dosažení společného cíle. Nikdy jsem neměl na starosti tak velký datový projekt, a právě to pro mě představuje obrovskou výzvu
Hledáme další nové talenty!
Petře, mluvil jsi o svých startupových failech. Jak tě inspirovaly a co ses díky nim naučil?
Obrovské množství soft skills. Nejdůležitější lekcí, kterou mi vlastní podnikání dalo, je houževnatost. V určitých momentech musíš jednoduše věřit, že to, co děláš, děláš správně a jít si za tím. Tahle zkušenost mě teď inspiruje ve Spořce, obzvláště při přechodu do cloudu. Naučil jsem se kriticky přemýšlet nad problémy. Mám za to, že pokud si člověk nedovolí dělat chyby, nikdy se neposune dál. Snažím se v týmu vytvářet kulturu, kde je chybování přijatelné, dokonce k tomu kolegy motivuji. Chyby jsou přirozenou součástí procesu učení a důležitým krokem k inovacím.
Daty už se obklopuješ poměrně dlouho. Dokázal bys říct, kam směřují?
Budoucnost je v otevřenosti a dostupnosti dat. V tom, aby každý mohl data využívat k lepšímu rozhodování a inovacím. Nedávno jsem se účastnil konference v Londýně, kde jsme řešili, co je vlastně cílem dat. Všichni sbíráme data, ale skutečná hodnota přichází ve chvíli, kdy z nich dokážeme čerpat užitečné informace pro naše rozhodování, a to ideálně v reálném čase. S příchodem AI je dostupnost velkého objemu dat o řád důležitější, než byla předtím.