První DevOps hackathon ve Spořce: Co se stane, když spojíte studenty a kódování? 

 

28. 2. 2024

5 minut

Hackathon přinesl skvělé výsledky: začali jsme implementovat projekt jednoho z týmů, a co víc, jeho člen Ondra Maxa se stal naším kolegou. Pracuje teď na řešení, které bude využívat stovky uživatelů v bance. 

 

Andreji, byl jsi u organizace prvního Hackathonu ve spořce, co bylo jeho cílem?

Spořitelna prochází transformací na moderní technologickou společnost. Součástí našeho DevOps programu je implementace centrálních platforem a AI asistentů pro všechny developery rozdělené do 300 týmů v bance. Zkušenost vývojářů (DX) je pro nás proto velmi důležitá a snažíme se ji neustále zlepšovat, abychom zajistili spokojenost uživatelů a usnadnili jim práci s našimi platformami. Proto se inspirujeme od mladé generace, která přináší kreativitu, nebojácnost a nové pracovní postupy. Organizací hackathonů se snažíme spojit studenty s našimi týmy a vytvořit tak nové způsoby spolupráce. Zároveň chceme také vzdělávat nastupující generaci. 

Co na účastníky hackathonu čekalo za výzvy?

Úkol nebyl jednoduchý, účastníci hackathonu měli vyvinout centrální portál DOPO (DevOps Portal). Jeho cílem je přiblížit nové platformy vývojářům ještě více, a proto byl zahájen vývoj komplexního uživatelského portálu. DOPO se stane nezbytným nástrojem pro každého, kdo se podílí na správě, nasazování a monitorování aplikací v prostředí České spořitelny. Portál umožní uživatelům získat komplexní a spolehlivý přehled o stavu aplikací, sledovat jejich vývoj, nasazení a kvalitu kódu. S využitím algoritmů a umělé inteligence se data sbírají a analyzují. Navíc bude portál mít moderní vzhled s možnostmi přizpůsobení.

 

„Po skončení hackathonu jsme začali ihned implementovat projekt jednoho z týmů, ve kterém byl, teď už náš kolega, Ondra Maxa.“

Jaké byly výsledky a co hackathon přinesl?

Po skončení hackathonu jsme začali ihned implementovat projekt jednoho z týmů, ve kterém byl, teď už náš kolega, Ondra Maxa. Práci, kterou začal během hackathonu, nyní rozvíjí dál. Jeho řešení začne, využívat stovky uživatelů v naší bance. Ondra je vynikající programátor, který se vyznačoval svými dovednostmi již během studií. Jeho přínos pro tým byl obrovský od prvního dne.

 

Ondro, hned po hackathonu jsi nastoupil do Spořky a rozvíjíš dál řešení aplikace, které jste navrhli. Přiblížíš nám, co máš přesně na starosti?

Mám možnost se podílet na vývoji aplikace z obou perspektiv. Jsem zodpovědný nejen za design frontendu aplikace, ale zároveň se věnuji i vývoji na serverové části. Snažíme se dosáhnout úplné automatizace procesu sběru dat. Aplikaci máme v zásadě hotovou a pracujeme na doladění, abychom mohli v březnu spustit první verzi.

Vnímáš hackathon jako příležitost, jak začít práci ve Spořce?

Ano. Hackathon nám dal skvělou příležitost si popovídat s lidmi přímo z banky. Moc mě bavilo pracovat na projektu. Prostředí Spořky i lidé působili sympaticky. Přímo na hackathonu jsem se dozvěděl, že hledají nového člena do týmu, který by se na této aplikaci podílel. Se zkušenostmi práce v technologickém startupu mě lákalo zjistit, jaké to je pracovat ve velkém korporátu. Rozhodl jsem se zkusit štěstí a oslovit někoho z týmu. A nakonec to vyšlo. 

„Při hackathonu, nám pomohla možnost využít konzultace od mentorů přímo ze Spořky, a tak se nám povedlo dokončit finální realizaci.“

Jsi u nás měsíc, co se ti na Spořce zatím líbí?

Jsou to kolegové a jejich pomoc. Při vývoji nové aplikace, hned vím, na koho se obrátit. S týmem si rozumíme, nejen při práci, ale i když jdeme na oběd, kam chodíme všichni společně s naším šéfem Andrejem. Překvapilo mě, jaké technologie Spořka využívá. Například Copilot, díky němu mi odpadá většina rutinních úkolů a můžu se plně soustředit na zábavnější práci.

Ondro, ty jsi se účastnil prvního hackathonu ve Spořce. Proč jste se s týmem přihlásili?

Přišlo nám zajímavé zadání celého projektu. Bylo to něco, na čem jsme opravdu chtěli pracovat. Samozřejmě, motivovala nás i šance vyhrát MacBooky, což vnímáme jako super bonus. Přípravy začaly týden před finálním večerem. Při hackathonu, nám pomohla možnost využít konzultace od mentorů přímo ze Spořky, a tak se nám povedlo dokončit finální realizaci.

Prozradíš nám, jaké byly tvé dojmy z finálního večera hackathonu?

Finální večer hackathonu byl skvělý a moc doporučuji všem se účastnit! Jediné, co nás mrzelo, že jsme si nestihli užít herní koutek 😀. Povídání s organizátory hackathonu a mentory ze Spořky nám herní koutek vynahradilo. Už se nemůžeme dočkat dalšího hackathonu.

Andreji, jak hodnotíš akci z pohledu organizátora?

Práce v týmech byla skvělá, nejen uvnitř týmů, ale i mezi nimi. Všichni si navzájem pomáhali a motivovali se. Klobouk dolů před schopnostmi studentů, jak rychle dokázali pochopit situaci, vzájemné závislosti a problémy v komplexním prostředí. Úroveň a použitelnost produktů, které týmy vytvořily, byla vysoká. Týmy prezentovaly skvěle, a vybrat vítěze bylo opravdu těžké. Každý by si zasloužil vyhrát. Budeme se těšit na Druhém DEVOPS HACKATHONU, který plánujeme na zimu 2024.

Hledáme nové IT talenty!

Mrkněte také na další příběhy zaměstnanců Spořky