Radek: Za dlouhou spořkovou kariéru jsem toho hodně vyzkoušel a hodně se naučil 

Mirek: V našem spolku si užijete i adrenalin

26. 5. 2022

6 minut

U nás v bance má každý příležitost kariérně se posunout nebo změnit své pracovní směřování. Nejinak tomu bylo u Radka Polacha. 

,,Někdy byla moje práce více o IT, jindy zase o businessu. Jako senior business analytik jsem třeba vedl tým kolegů pracujících na velkých projektech typu GDPR, Deník obchodníka nebo IFRS9,” přibližuje Radek svoji kariérní cestu z nynější pozice Product owner IT squadu Datové služby pro korporátní tribe.

Radku, jak ses vlastně k práci s daty dostal? 

Poprvé to bylo v České spořitelně v devadesátých letech. Připravili jsme s kolegy program pro evidenci technických parametrů počítačů, který byl distribuován na jednotlivé pobočky na disketách. Když se nám diskety vrátily a dílčí data byla sehrána do jedné databáze, bylo najednou možné výpočetní techniku analyzovat z hlediska výkonnosti, parametrů, lokality nebo instalovaného softwaru. Bylo možné začít kategorizovat, segmentovat a přinášet odpovědi na otázky, kde je potřeba posílit, kdy upgradovat a v jakém rozsahu. Tehdy jsem zjistil, že mě práce s daty baví. Když jsem se pak mohl kolem roku 2000 stát členem týmu, který zaváděl do Spořky DWH, rád jsem příležitosti využil. A u dat jsem zůstal dodnes.

V České spořitelně už jsi toho zažil hodně. Je pro tebe možnost posouvat se v rámci banky důležitá?

Určitě. I já díky Spořce dostal mnoho příležitostí, které jako velká a moderní společnost nabízí. 

V rámci přechodu banky na agilní způsob dodávek jsem uspěl ve výběrovém řízení na Chapter leada Data specialistů. Mým hlavním úkolem bylo vymyslet a připravit koncept znalostní matice Data Specialisty (DS), protože to byla v bance nová role. Zároveň bylo potřeba, aby se znalosti nových DS, kteří přišli z různých jiných pozic, doplnily, dorovnaly a standardizovaly, což byla opravdu zajímavá práce.  

V souladu s agilní strategií se začal Data tribe více přizpůsobovat potřebám interních zákazníků. Časem tak třeba vznikl samostatný datový squad pro korporát. A protože jsem měl ke korporátu vždycky blízko a nový squad potřeboval Product Ownera (PO), na pozici jsem se přihlásil a uspěl jsem. Společně s kolegy nyní, kromě provozu a dodávek reportů a datových výstupů, zajišťujeme školení self service v korporátu, konzultantské služby i ve smyslu delivery managementu.  

 ,,I já díky Spořce dostal mnoho příležitostí."

Jako kolegu si tě ostatní nemůžou vynachválit. Jaký pocit máš ze spolupráce týmů ve Spořce ty?

To mě moc těší a vážím si toho. Mé zkušenosti s kolegy jsou v podstatě ty nejlepší. Jsou to velcí profesionálové, kterým na výsledcích své práce a dodávkách záleží. Ono to při velikosti banky ani jinak nejde. Máme za sebou spoustu úspěšných řešení a vím, že když někdo doručuje – ať už novou aplikaci, datamart, report, školení, nebo i business zadání – je za tím vždy hodně poctivé práce.

,,Mé zkušenosti s kolegy jsou v podstatě ty nejlepší."

Pořád se ale máme co učit a často k tomu stačí jen pozorně poslouchat některého z kolegů. Ani to nevnímáte a stále se vlastně rozvíjíte.

Mimo všechno tvé pracovní nasazení ještě také pomáháš s Datovou akademií a děláš datům osvětu po celé bance. Kde na to bereš energii? 

Jako bývalý Chapter lead mám ke vzdělávání velmi blízko. Je úžasné, co se v rámci Datové akademie povedlo. Vznikla celá řada kurzů a programů, které v bance pomáhají s rozvojem znalostí datařům i businessu. Jsem rád, že z toho mohl být už od začátka a nyní jako PO dostávám od svých zákazníků výbornou zpětnou vazbu. To je pro mě velkým hnacím motorem. 

Firmy kladou na data a jejich využití čím dál větší důraz. Proč si myslíš, že tomu tak je? 

Zavádím-li nový produkt, proces, obchodní model, potřebuji vědět, zda jsem úspěšný. Pokud mi bude vycházet že ne, musí zjistit, kde je problém. A ten mi pomůžou odhalit právě data. 

Když získám včas relevantní data a správně je použiji, dostanu tak v podstatě návod, jak se stát úspěšným. Je to velmi důležití proces, který nám pomáhá být konkurenceschopnými. Pokud bychom totiž zaspali, resp. nedělali nic, tak budeme v ohrožení. 

,,Když získám včas relevantní data a správně je použiji, dostanu tak v podstatě návod, jak se stát úspěšným."

Umíš vůbec odpočívat? Máš nějaký recept na to, jak dostat data z hlavy a jednoduše vypnout? 

Ideální je mít mezi prací a odpočinkem rovnováhu. Pak není tolik potřeba pracovní věci vypínat/zapínat. V profesním životě samozřejmě nastávají i peaky, a to je fajn, když člověk vypnout umí. U mě je to při dobrém divadle, koncertu, výstavě nebo cestování. Kupodivu třeba už tolik ne u zahradničení. Při jednoduché manuální činnosti se totiž často přistihnu, že zase myslím na práci 😊.

Pokračujte dále