Chapter lead Radim: Odkrýváme sílu dat

Saša: Často si ani neuvědomujeme, že naše aplikace používají tisíce lidí 

16. 12. 2022

5 minut

Chapter lead Radim Šejbl začínal ve firmě s módou, kde vytvářel reporty a datové analýzy. Po nějakém čase se rozhodl pro změnu a nelituje. Svět financí je mu totiž o hodně bližší.

Proč jsi dal nakonec přednost světu financí?

Spořka mě lákala svou velikostí, ale také možnostmi, jak se dál rozvíjet. Oceňuji hlavně její aplikační i datovou komplexnost. Práce ve Spořce je pro mě stále výzvou a to mě baví.

Co máš v České spořitelně na starosti?

Náš squad (agilní tým) se primárně stará o datové potřeby tribu (agilní oddělení) Asistované kanály. Já mám například na starosti reporting ticketovacího systému bankovní aplikace George.

Řeším, kolik servisních požadavků klient zadá přes aplikaci George, v kolika případech jde na pobočku nebo volá na zákaznické centrum. Také jsem vytvořil reporting robotů, stížností a spoustu dalších menších hlášení.

Jak vzpomínáš na své začátky u nás?

První zkušenosti jsem získal v Pardubicích, v týmu rozvoje a podpory provozu v administrativním oddělení (back office). Předělávali jsme reporting nad Accessem (databázový software) a Excelem do reportingového nástroje.

Byla to spousta práce, ale skvělá zkušenost. Kolegům z týmu a svému tehdejšímu nadřízenému Aleši Vojtěchovi určitě vděčím za to, kam až jsem se dostal dnes.

Co obnáší pozice Chapter lead?

Pojmenování pozice Chapter lead najdete v organizaci nebo firmě, která funguje v rámci agilního prostředí. Chapter lead je obvykle vedoucí větší skupiny pracovníků, kteří mají společné dovednosti – sdružují se do oddělení, které má v agilním způsobu práce název Chapter. Tito lidé si mezi sebou sdílí své zkušenosti a postupy.

Samotný Chapter lead řídí celý Chapter (pracovní skupina) a stará se o rozvoj všech členů. Chapter lead disponuje velkými znalostmi oboru, ale měl by být také schopen ostatní inspirovat.

Co děláš na pozici Chapter lead ve Spořce?

Pro mě je role Chapter lead především o rozvoji a sdílení zkušeností. Snažím se rozvíjet a podporovat v profesním vzdělávání nejen data experty, ale všechny lidi ve squadu (v agilním týmu).

Společně každou druhou středu sdílíme své zkušenosti. Představujeme si nové reporty, procesy a aplikace nebo si zveme zajímavé hosty.

Obzvlášť pyšní jsme na náš data trainee program. Jeho prostřednictvím se stará zástupce z oddělení dat o rozvoj kolegy z byznysu. Učí ho, jak s daty pracovat samostatně, aby se mohl na jejich základě rozhodovat. S tímto projektem mi pomáhá náš Product owner (agilní pojmenování role, která se stará o přidělený projekt) Marie Kalkusová, za což jí tímto děkuji.

„Jako Chapter lead se snažím rozvíjet a podporovat v profesním vzdělávání všechny v týmu.“

Data jsou spojena téměř se vším. Jak je to ve Spořce?

Banka si uvědomuje, že data jsou nejen důležitá, ale naprosto nezbytná, aby se někam posouvala. Mně momentálně dává největší smysl datové vzdělávání lidí z byznysu. Chceme po nich, aby data používali, ale málokdo jim ukáže, jak s nimi pracovat.

Největší radost mi dělá, když vidím, jak někdo, kdo prošel naším trainee programem, samostatně pracuje s daty a zpracovává analýzy. A jak se díky tomu společně s týmem rozhodují.

„Banka si už jasně uvědomuje, že data jsou naprosto nezbytná.“

Zajímá vás práce v agilním prostředí?

Na čem zajímavém teď v týmu pracujete?

Nedávno jsme dokončili datamart (datové tržiště – část datového skladu) obsluhy klienta, který obsahuje data ze všech důležitých procesních systémů. Díky tomu jednoduše víme:

  • Co klienti po bance chtějí,
  • jak dlouho to trvá,
  • jaké týmy v bance to zpracovávají.

Také jsme nedávno získali třeba data z messengeru (zprávy bankéři) v bankovní aplikaci George. Na tomto projektu skvěle spolupracovala Lucie Kramosilová z oddělení dat, která vyvíjela datový podklad a CX (Customer Experience – zákaznická zkušenost) expertka Alicí Žeberová, která zpracovávala report.

Já osobně jsem nedávno vytvořil reporting robotů, který říká: Kolik práce jsou schopni zastat, ale také jak jsou při tom efektivní.

A co tvůj volný čas? Co rád děláš, když nejsi v práci?

Můj volný čas momentálně náleží mé tříleté dcerce. Ale jinak rád cestuji, což už i s malou celkem jde. A také jsem filmový fanoušek – v tomto případě si na společné chvíle v kinosále ještě nějaký čas počkám :-).

Mrkněte také na další příběhy zaměstnanců Spořky